Registruok matavimą – gauk nuolaidą

Rinkdamiesi langus laimi išrankūs vartotojai? ("Lietuvos ryto" priedas "Laikinoji sostinė")

2011-04-09

Šaltinis: "Lietuvos ryto" priedas "Laikinoji sostinė", 2011 04 09

LS korespondentė Rasa Masiokaitė


Dveji ekonominio nuosmukio metai tapo išbandymu langų gamintojams. Padidėjus konkurencijai, įmonėms teko ne tik prisitaikyti prie pakitusio poreikio, bet ir konkuruoti su nesąžiningais verslininkais.

73 metų kauniečiui Tautrimui Jonui Mickeliūnui kovo pabaigoje teko dramatiškai apsispręsti: tvarkytis dantis ar pakeisti buto langus.

„Pirmiau – nauji langai, dantys – paskui“, – nusprendė garbaus amžiaus kaunietis. Vyras ilgai rinkosi, kuriai firmai patikės sunkiai sutaupytus pinigus: skaitė reklaminius lankstinukus, lygino sąlygas ir kainas.

Išsirinko ne pirmus metus Kaune veikiančios bendrovės langus iš bešvinio vokiško profilio ir smalsiai stebėjo, kaip meistrai juos montavo.

Temperatūra vėsokame bute pakilo trimis keturiais laipsniais. Langai patogūs varstyti, jiems suteikta garantija.

Patenkintas pasirinkimu kaunietis laukia, kol bus baigti apdailos darbai.

T.J.Mickeliūną galėtume pavadinti pavyzdingu vartotoju. Pensininkas neužkibo ant apgavikų jauko, rinkosi iš sertifikuotų, žinomų gamintojų.

Pigūs – populiariausi

Langų gamintojai pastebi, kad pagrindiniu vartotojo pasirinkimo kriterijumi tapus kainai, pirkėjui kaip niekada svarbu atidumas ir išmintis.

Bankrotų bangai nušlavus daugybę Kaune ir pakaunėje langus gaminusių bendrovių, likusioms iki šiol tenka itin atsargiai balansuoti tarp gaminio kainos ir kokybės.

Tačiau brangstant energetiniams ištekliams, aukščiausios kokybės gaminių poreikis, nors sumenkęs, išliko.

Bendrovės „Hermio langai“ direktorius Vladimiras Rakčejevas pastebėjo, jog smarkiausiai sumažėjo vadinamosios vidurinės klasės langų poreikis. Dalį šios rinkos užėmė aukščiausios kokybės gaminiai.

Tuo tarpu pigiausių langų segmentas dabar užima apie 55 – 60 proc. langų rinkos.

Toks rinkos pasiskirstymas padidino tikimybę vartotojui įsigyti nekokybišką gaminį.

Klaidina netikri ekspertai

Konkuruojant dėl kainos Kauno rinkoje netruko atsirasti naujų nežinomų įmonių, prisistatančių ilgametę patirtį turinčiais ekspertais ir gamintojais. Jų parduodami abejotinos kokybės gaminiai atkeliauja iš Lenkijos ar perkami iš Lietuvos gamintojų.

Jau pernai pastebėta atvejų, kai, susivilioję itin maža kaina, kauniečiai įsigydavo langų, gamintų iš mūsų klimatui nepritaikytų ar perdirbtų žaliavų.

Į įvairias tarnybas netruko pasipilti skundai – dėl netenkinančios langų kokybės, dėl prastų jų sumontavimo, apdailos paslaugų.

Apie nepatikimų gamintojų, prastos kokybės langus vartotojus ne kartą perspėjo ir Langų ir durų gamintojų asociacija.

„Pastaruoju metu pastebime nesąžiningos konkurencijos. Įmonės deklaruoja privalumus, kurių iš tiesų negali pagrįsti: geras langų šilumines savybes, turimą gamybos bazę, nors yra tik perpardavėjai“, – pastebėjo bendrovės „Plaza langai“ rinkodaros vadovė Eglė Berezuckė.

Pirkėjas nuo tokios apgaulės nėra apsaugotas, nes įmonių reklama įtaigi, ne visada įmanoma ją patikrinti.

Kita vertus, nevalia pamiršti, jog 50 – 60 proc. viršijančių nuolaidų, neprarandant kokybės, galima tikėtis avalynės ar aprangos, bet – ne plastikinių langų rinkoje.

Kaip nesuklysti renkantis?

Pirkdami plastikinį langą tikimės, kad tai ilgalaikė investicija, dešimtmečiams pagerinsianti būsto kokybę. Kaip nesuklysti renkantis?

Ne vienerius metus kauniečiams plastikinius langus gaminančių įmonių atstovai pataria įvertinti ne vienos, o 4 – 5 įmonių pasiūlymus ir atkreipti dėmesį ne tik į mažesnę kainą, bet ir į pačią įmonę.

Verta pasidomėti langų kokybe: iš kokio profilio gaminami langai, ar įmonė pati organizuoja gamybą, ar langai gaminami Lietuvoje, ar įmonė pajėgi vykdyti garantinius įsipareigojimus.

Taip pat reikia pasidomėti sertifikatais arba bandymo protokolais bei atitikties deklaracijomis, kurias privalo pateikti gamintojas (pardavėjas).

Langas – statybos gaminys

Neapgalvotas, netinkamas lango pasirinkimas vartotojui kainuoja itin brangiai.

Mat daugiausia galimybių apsiginti nuo nesąžiningo pardavėjo, kol langas dar nesumontuotas.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTA) vyriausiasis specialistas Vitoldas Ūsas pastebėjo, kad žmones iki šiol klaidina įstatymo tiksliai nenurodyta institucija, kuri turėtų ginti jų teises nesąžiningų gamintojų, nekokybiško langų įmontavimo atvejais.

Kilus konfliktui dėl netesėtų sutarčių, tarpininkauja VVTA, skundus dėl lango, kaip gaminio, kokybės nagrinėja Ne maisto prekių inspekcija, o štai skųstis dėl nekokybiško lango sumontavimo tarsi ir nėra kam.

Į Ne maisto prekių inspekciją tikslinga kreiptis tuo atveju, kai pardavėjas paprašytas nepateikė atitikties deklaracijos arba ji užpildyta pažeidžiant deklaravimo reikalavimus.

„Sudarant langų ir durų įrengimo sutartis būtinos žinios ir atidumas. Langas ar durys – ne prekė, o statybos gaminys, numatytas ilgam laikui. Įmontuotas į statinį, langas tampa jo dalimi ir turi tenkinti esminius statinio reikalavimus.

Sumontuotų gaminių ir jų kokybės inspekcija netiria“, – paaiškino šios inspekcijos Gaminių kontrolės skyriaus vyresnysis valstybinis inspektorius Karolis Ruzgys.

Atgal į naujienas

Yra skirtumas, kur užsisakyti langus

Kodėl rinktis Plaza langus:
Patirtis ir ilgaamžiškumas
Patirtis ir ilgaamžiškumas
Tada, kada reikia Jums

Greitas aptarnavimas

Kainos ir kokybės santykis

Puikus kainos ir kokybės santykis

10 metų garantinę priežiūrą

iki 10 metų

garantinė priežiūra

Viskas iš vienų rankų Jums patogioje vietoje

Patogumas - nuo matavimo iki montavimo

Dirbame visoje Lietuvoje

Mūsų bičiuliai: Grindų laminatas - naturfloor.lt