Registruok matavimą – gauk nuolaidą

Gardus kąsnis vilioja ir brokdarius ("Lietuvos rytas")

2009-02-28

Šaltinis: "Lietuvos rytas", 2009 02 28

LR korespondentas Vakaris Deksnys

Pastaruoju metu Lietuvoje įsidėti naujus langus galima 40-50 proc. pigiau, nei anksčiau. Tik su viena sąlyga – jis bus prastos kokybės ir greitai pro juos ims švilpti vėjai.

Viena iš daugelio panašių pastarųjų mėnesių istorijų nutiko sostinės gyventojai Rimai Povilionienei.

Gyvenamąjį namą kartu su vyru Girėnu besistatanti moteris užsisakė penkių kamerų langus su vokišku “Veka” bendrovės profiliu. Juos turėjo pagaminti su statybos rangovų bendrove “Tiklis” susijusi Lietuvos įmonė “G. H. Baltic”.

Langai buvo sudėti dar praėjusių metų gruodį.

Būsimuosius naujakurius labiausiai nustebino tai, kad tiek ant stiklo pakuočių, tiek ant profiliuočių visi užrašai buvo ne vokiečių, o lenkų kalba.

Gamintojai apstulbino

“Kai ėmėme skųstis, montuotojai šiek tiek sureagavo: sudėjo trūkstamas angas kondensatui išbėgti. Tačiau jų dangteliai skiriasi nuo gamyklinių. Vadinasi, šis Lietuvos gamintojas paprasčiausiai neturi tokių detalių.

Galima spėti, kad “G.H.Baltic” tikrai ne pati gamino langus, kaip buvo sutarta, o atvežė iš Lenkijos – tai matyti iš visų lipdukų”, - pasakojo R.Povilionienė.

Jos vyras pasiteiravo “G.H.Baltic” vadovo Regimanto Žemaičio, ką reiškia, kad ant lango rėmų užklijuoti lenkiški lipdukai su langų įmonės vadovo vardu. Atsakymas apstulbino – neva įmonė naudoja lenkišką įrangą, todėl taip ir žymimi gaminiai.

Brokas – iš Lenkijos

Pasak Lietuvos langų ir durų gamintojų asociacijos direktoriaus Arvydo Klimkevičiaus, pastaruoju metu itin daug prastos kokybės produkcijos pradėjo plaukti būtent iš Lenkijos.

“Gink Dieve, aš neturiu nieko prieš šios šalies gamintojus. Tačiau net ir nuvertėjus zlotui, geros kokybės jų langai negali būti perpus pigesni nei lietuviški.

Tai, kas siūloma už mažą kainą, yra tiesiog prasta produkcija”, - piktinosi A.Klimkevičius.

Pastaraisiais metais priviso nemažai įmonių, kurios pardavinėja būtent pigius lenkiškus langus. Jų veiklos schema paprasta: atidaroma bendrovė, staigiai siūlomos nuolaidos, įstatomi šimtai ar tūkstančiai langų ir įmonė likviduojama.

Tokius veikėjus sugaudyti – tarsi vėją laukuose.

Netinka pagal klimatą

Pasak A.Klimkevičiaus, Lietuvoje pardavinėjami, bet mūsų šaliai netinkami langai gali būti skirstomi į dvi grupes.

Pirmoji – langai su prastos kokybės detalėmis. Pavyzdžiui, kiniškais vyriais ir rankenomis, kurie greitai sudyla.

Dažniausiai pigių langų profiliuočių sienelės plonesnės nei turi būti, viduje nėra metalinio intarpo arba jis yra tiktai profiliuočių kampuose ir tose vietose, kur tvirtinami varstymo mechanizmai.

Antroji grupė – mūsų šalies klimatui nepritaikyti langai.
Daug kur jau yra sumontuoti turkiški profiliuočiai. Jie normalūs, geros kokybės, tačiau tinka tik pietų valstybėms.

Pas mus tokios konstrukcijos kaip ir atkeliavusios iš Rytų šalių, negali būti sertifikuojamos, nes mūsų sąlygomis jos paprasčiausiai neatsparios”, - dėstė asociacijos vadovas A. Klimkevičius.

Vilioja neišprususius

Kol kas Lietuvos gamintojai iš užsienio partnerių sulaukdavo tik pagyrimų, kad mūsų šalyje dominuoja geros kokybės langai. Bet pastaraisiais metais vaizdas gerokai pasikeitė.

Brokdariai nusitaikė į jautriausią visuomenės dalį – mažiau išsilavinusius ir mažesnes pajamas gaunančius užsakovus.

“Kol kas atvejų, kad prastos kokybės langų tiekėjai gautų užsakymus dideliems objektams, nėra daug. Dažniausiai viliojami pensininkai, individualių namų savininkai.

Mūsų skaičiavimais, dabar netinkamos kokybės langai jau gali užimti apie 40 procentų šios rinkos”, - spėjo A. Klimkevičius.

Tačiau tokie veikėjai jau įkėlė koją ir į valstybės užsakymų daržą.

Pavyzdys – Grigiškių vaikų darželis “Pelėdžiukas”. Už jame sumontuotus langus paklota kone dukart brangiau nei rinkos kaina – iš viso per ketvirtį milijono litų.

Dar prieš konkursą gauta įspėjimų, kad šie turkiški langai nėra sertifikuoti Europos Sąjungoje ir negali būti montuojami, nes neatitinka Lietuvos klimato sąlygų.

Vis dėlto valdininkai į tokias pastabas numojo ranka.

Siūlo sekti slovakų pavyzdžiu

Asociacija valstybei siūlo imtis griežčiau kontroliuoti nesertifikuotų langų įvežimą ir montavimą. Mat iki šiol juos tikrina Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, tačiau tiktai prekybos vietose.

Tuo tarpu Slovakijoje įvesta itin griežta tvarka: prastų langų pardavėjams arba montuotojams skiriama beveik 30 tūkstančių eurų (100 tūkst. litų) siekianti bauda ir metams atimama statybos darbų licencija. Panašios sankcijos galioja ir kai kuriose kitose ES valstybėse.

“Jeigu valstybė nesukurs modelio, kaip pažaboti prastos kokybės langų pardavėjus, pinigai tiesiog išplauks iš Lietuvos. nesame nusiteikę prieš kitus užsienio gamintojus, bet su sertifikuotais importuojamais gaminiais kiekviena mūsų įmonė gali konkuruoti.

Tačiau su kokybės parametrų neatitinkančiais langais kaina tikrai negalime lygintis”, - pripažino A. Klimkevičius.

Žada keisti reikalavimus

“Reikės pakeitimų teisės aktuose. Kokių – dar negalėčiau pasakyti.

Bet tokia produkcija negali patekti į Lietuvą. Jei jau patenka, tai būkite mieli, pateikite visus reikalingus sertifikatus.

Žinoma, pasienyje kontroliuoti judėjimo neįmanoma, nes esame laisvos prekybos erdvėje su visomis ES šalimis. Tačiau reikia griežtinti kontrolę statybvietėse, reaguoti į gaunamus skundus.

Maža to, kad tokie langai nekokybiški. Juk dėl jų mūsų valstybė praranda milijonus litų.

Tuo ir derėtų pirmiausia rūpintis”, - teigė aplinkos ministro patarėjas Kęstutis Rupulevičius.

Atgal į naujienas

Yra skirtumas, kur užsisakyti langus

Kodėl rinktis Plaza langus:
Patirtis ir ilgaamžiškumas
Patirtis ir ilgaamžiškumas
Tada, kada reikia Jums

Greitas aptarnavimas

Kainos ir kokybės santykis

Puikus kainos ir kokybės santykis

10 metų garantinę priežiūrą

iki 10 metų

garantinė priežiūra

Viskas iš vienų rankų Jums patogioje vietoje

Patogumas - nuo matavimo iki montavimo

Dirbame visoje Lietuvoje

Mūsų bičiuliai: Grindų laminatas - naturfloor.lt